Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 67
Toplam ziyaretçi sayısı: 393734
Bacak Krampları

Baldır ve ayak kaslarının ani ve uzun süreli kasılmasıyla oluşur. Nedeni kesin olarak anlaşılmasa da kaynaklandığı birçok neden vardır. Krampların kesin olarak aşırı yüklenmeden kaynaklandığı söylenebilir. Egzersiz sonrası veya hamilelik sırasında oluşan kramplar en güzel örnekleridir. Çoğu kez uykuda, geceleri oluştuğu için "Gece Oluşan Bacak Krampları"  adını alır. Bütün bir gece boyunca tekrarladığında üzücü, geceler boyu sürdüğünde ürkütücü bir sorundur. Gebelik ve varisli damarların bu kramplara neden olduğu bilinmektedir.

Varis ve gece krampları...

Genişlemiş ve varisli hale gelmiş toplardamarların, kirli kanı etkili olarak taşıyamamasından kaynaklanır. Gün boyunca kasların ürettiği metabolizma artıkları, toplardamarlardaki yetersizlik sonucu bacaklardan uzaklaştırılıp temizlenemez. Bu metabolizma artıkları kasların normal çalışmasını bozar, istek dışı kasılmalara ve krampların oluşmasına neden olur. Bu tip krampların nedeni aşırı artık birikmesi olup, en basit çözümü dolaşımın normale döndürülmesi, yani varislerin tedavisidir.

Gebelik ve bacak krampları...

Gelişmesini sürdüren ve karnınızda büyüyen bebeğiniz, dolaşım sisteminin özellikle bacaklarınıza giden damarların daha zor koşullarda çalışmasına neden olur. Gebeliğin son aylarında oluşan bacak krampları, üretilen metabolizma artıklarının bulunduğu kirli kanın kalbe tam ve etkili olarak taşınamamasındandır. Bebeğin büyüyen bedeninin sırtınızda bulunan sinirlere bası yapması da, kramp oluşumuna neden olur.

Hamilelik ilerledikçe bacak kramplarınız, özellikle akşamları olanlar daha da sıklaşır. Kramplar sizi derin uykudan uyandırabilir. Gece boyunca tekrarlayan kramplar can yakıcı ve uyku kaçırıcıdır. Kramp oluştuğunda parmaklarınızı hafifçe bükün ve kasılmış kaslarınıza masaj yapın. Kasılmış kaslarınızın gevşemesi için buz kalıplarından yararlanabilirsiniz. Kasılmalar azaldığında ılık duş ve yürümek sizi rahatlatacaktır. Bazı basit önlemlerle krampların oluşması engellenebilir.

Düzenli egzersizler, özellikle esneme sağlayan germe hareketleri kas boyunu uzatır ve krampları azaltır. Egzersiz öncesinde ve sonrasında su, özellikle de mineral zengini doğal suları tüketmek krampları önler.