Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 74
Toplam ziyaretçi sayısı: 387115
Derin Ventrombozu

Damar bütünlüğü bozulduğunda, damar dışına kan çıkmasını ve kan kaybından ölmemizi pıhtılaşma mekanizmaları engeller. Pıhtılaşma mekanizmasının düzensiz çalışması ise; istenmeyen pıhtıların oluşmasına, pıhtılarla toplardamarların tıkanmasına ve organların fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Kan bileşenleri, damar duvarı ve hücrelerinin salgıları pıhtılaşma sisteminin dengeli ve düzgün çalışması için gereklidir.

Toplardamar kan akımının yavaş ve durağan olması, kanın pıhtılaşması için uygun ortam sağlar. Pıhtılaşma sisteminin kanama olacak sinyalini alması veya kan bileşenlerindeki dengesizlikler sonucunda toplardamarda istenmeyen pıhtılar oluşur. İstenmeyen pıhtılar, kanın toplardamar içinde göllenmesi, damar duvarının hasarlı olması ve/veya kanın pıhtılaşmaya yatkın olması sonucu oluşur.  

  • Baldır ve/veya bacakta ağrı, şişlik, 
  • Pıhtının olduğu damarların etrafındaki kaslarda hassasiyet,
  • Baldır ve/veya bacakta renk değişimi, kızarıklık ve ısı artışı olur.
  • Ayağın vücuda doğru çekilmesi ile kasılan baldır kaslarında ağrı oluşur.

Sıklıkla tek bacakta, bazen ise iki bacakta birden yukarıdaki yakınmaların olması, aşağıda sıraladığımız risk faktörleri de eşlik ediyorsa, aksi doktorunuz tarafından yapılan incelemelerle ispatlanana kadar DVT yani derin toplardamarlarınızda pıhtı oluşmuş demektir. DVT' den şüphelenilmesi için yukarıda sayılan bulgulardan bir tanesinin bile bulunması acil tıbbi yardım almanız için yeterlidir.

Toplardamarlarda bulunan pıhtıların koparak akciğere gitmesiyle, ölümcül akciğer embolileri oluşabilir.

Tanı, Doppler-USG incelemesinde toplardamar içinde pıhtının görülmesiyle konulur. DVT olan hasta, damar cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından takibe alınmalı ve vücudunun içinde pimi çekilmiş patlamaya hazır el bombası taşıyan hastanın, uyması gereken kurallar anlatılmalıdır. Pimi çekili el bombası patladığında akciğer embolisi, varlığı ise uzun zaman içinde postflebitiksendrom denilen ikincil hastalıklara neden olur.

Tedavi ve takibinde hasta ile doktorun sürekli olarak temasta kalması gerekir. Takip sırasında oluşan değişiklikler ve/veya diğer hastalık durumunda doktorunuzu haberdar edin, doktorunuza telefonla ulaşarak sağlık durumunuzdaki değişiklikleri ve inceleme sonuçlarını bildirin.

Acil durumlarda sizinle ilgilenen tıp ekibine, geçirilmiş olsa bile, DVT hastalığınız olduğunu belirtin.