Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 77
Toplam ziyaretçi sayısı: 387118
SIKÇA SORULAN SORULAR
Varis sadece kozmetik bir sorun mudur?
  • Varisler ayaklarda ağrı, gece  krampı, yorgunluk, ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik, uyuşma, yanma, kaşıntı gibi yakınmalara yol açarak hayat kalitesini ciddi olarak etkiler
  • Seyrek olarak ayak ve bacak yaraları, varis kanaması ya da pıhtılaşması gibi daha büyük sorunlara yol açabilir
Günümüzde tüm varis türleri tedavi edilebilir mi?

Günümüzde tüm varis türleri tedavi edilebilir. Ancak her bir varis türünün tedavisi farklıdır ve hastaya özeldir.  Laser , radyofrekans ve skleroterapi tedavisi (iğne-köpük tedavisi)  ile  yok edilemeyecek varis yoktur.

 

Ultrason veya renkli film ile bakmadan direk varis tedavisi yapılabilir mi?

Kesinlikle doğru değildir. Alttaki damar yapısına ve varisin kaynak noktasına bakmadan varis tedavisi yapmak doğru değildir.Çoğu güzellik merkezinde yapılan bu tedavi doğru değildir.

 

Varis çorabı tedavide çok önemli midir?

Kesinlikle çok önemlidir. Varisin tedavisinde her aşamada en etkili olan destek ve tedavi edici unsurların başında gelir.

Açık ameliyatta çok fazla iz kalıyor mu?

Hayır. Artık önceden yapılan ameliyatlar gibi çok büyük kesiler yapılmıyor. Cerrahi aletlerin gelişmesiyle çok daha küçük kesiler yapılıyor. Ayrıca  dikiş kullanılmadan sadece yapıştırmalarla müdahale edilerek iz kalması önlenmiş oluyor.  

Köpük tedavisinde damarlardaki kirli kan enjektörle çekiliyor mu?

Hayır.  Sadece varisli damarlara tuz içerikli bir kurutucu ilaç verilerek , damarın büzülerek kuruyarak yok olmasına neden oluyor. 

Varisli damarın alınmasının veya yok edilmesinin vücuda bir zararı var mı?

Bu damarlar genişlemiş, normal fonksiyonunu yerine getiremeyen damarlardır. Artık vücutta bir fonksiyonları bulunmamaktadır.   Bu damarların varlığı diğer ana damar sistemini riske atmaktadır. Bacakta ilerleyen zamanlarda yaralara ve pıhtılara neden olmaktadır. Bu damarların görevini  bacağın asıl dolaşımını sağlayan derin damarlar üstlenecektir.

Laserle ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Evet . Laserle ameliyatı SGK karşımaktadır.

Varis tekrarlar mı?

Varis kronik bir hastalıktır. Mutlaka her zaman bir kalp damar hekimi tarafından  kontrol altında olmanız gerekmektedir.  İyi Bir tetkik ile yapılan bir ameliyatta ana damar hattından tekrarlamasa da yan dallardan tekrarlayabilir. Bunlar ise köpük gibi çok daha basit ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. 

Gebeyken tedavi yaptırabilir miyim?

Gebelik dönemi kadının vücut fonksiyonlarının çok değiştiği ve risk altında ikinci bir canlının olduğu bir dönemdir.Gerek ilaçla tedaviler gerekse ameliyatla tedaviler hayati önem arz etmedikçe doğum sonrasına ertelenir.
Varis özellikle hamilelik döneminde daha fazla rahatsızlık verse de hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır.Hayati önemi olmadığı için tercihen doğum yaptıktan 2 ay sonra planlanır.
Burada bebek açısından risk olduğu gibi kadın açısından da riskli bir dönemdir.
Peki tedavi yapılamıyorsa ne yapılmalı ?
Varisten kaynaklanan şikayetleri azaltmak ve az da olsa riskleri minimize etmek için uygulanacak çeşitli önlemler vardır.
Klinik bulguları hafifletmek için uygun ölçüde varis çorabı giyilmelidir.Varis çorabı uyumak için yatağa girerken çıkarılmalı ve sabah yataktan inmeden giyilmelidir.Yürüyüş şikayetleri azaltacağı için kısa mesafeler de olsa gün içinde sıkça yürüyüş yapılmalıdır.İstirahat ederken ayakların altına yastık konmalıdır.Bu önlemler şikayetleri ciddi ölçüde azaltacaktır.

Yazın tedavi yapılır mı?

Kışın tercih edilse de her mevsim yapılabilir. Sadece cilde yapılan laser uygulamalarında güneşin direk görmesi sakıncalıdır.

Her kalınlıktaki ve aşamadaki varis tedavi edilebilir mi?

 Gelişmiş teknolojiler sayesinde her türlü varis  tedavi edilebilir.

Variste beyne pıhtı atar mı?

 Kesinlikle bacaktan beyine pıhtı atmaz.

Varis kalp hastalığı yapar mı?

Hayır.