Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 74
Toplam ziyaretçi sayısı: 387115
Varis Kimlerde Oluşur? Kimler Risk Grubunda?

Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Kadın olmak da tek başına yapısal risk faktörleri arasındadır. Her adet dönemine eşlik eden hormonal değişimler, hamileliğin ilk üç ayında yine hormonların etkisi, daha sonra ise anne karnındaki bebeğin mekanik baskısı sonucu damar içindeki basınç artışına bağlı genişleme, varis oluşması için uygun bir ortam sağlar.

İçerdiği hormonlardan dolayı, doğum kontrol hapları ve menopoz sonrası kullanılan hormon yerine koyma tedavileri toplardamarlarda genişlemeye, yeni varisli damarların oluşmasına neden olur.

Yaş da değiştiremeyeceğimiz risk faktörleri arasındadır. Yaş gruplarına göre varis hastalığı; 30-40 yaş arasında toplumun % 50'sinde görülürken, 70 yaş ve üzerinde bu oran % 90'lara kadar yükselir. Her yaş grubunda görülse de yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar.

Ailede varis hastalığının olması önemlidir. Genetik kodlama ile geçen yapı elemanlarındaki farklılıktan dolayı damar duvarındaki zayıflık, toplardamarlar içinde bulunan kapaklarda azlık veya kapakların hiç olmaması, varis hastalığının gelişmesi için uygun bir ortam sağlar. Varis ve diğer toplardamar hastalıklarında en önemli faktörlerden birisi ailesel yatkınlıktır.
Birinci dereceden akrabalarında (anne, baba, kardeş, vb.) varisi olan bir kişinin varis hastalığına yakalanma olasılığı yüksektir.

Çalışma şekli ve benzeri sebeplerle uzun süre ayakta kalan insanlarda veya sürekli masa başında çalışan insanlarda daha sık görülmektedir. Değişen dünya ile oluşan hareketsiz yaşam biçimleri neticesinde varis vakaları son yıllarda oldukça artmıştır. Uzun süre hareketsiz kalma  baldır pompasının çalışmaması ve zayıflaması sonucu kanın bacaklarda göllenmesine neden olur. Buda sürekli ayakta çalışanlara oranla daha da risklidir. Özellikle öğretmen, ev hanımı, bankacı, doktor, hemşire, sekreterlerde daha sık görülür


Sigara

Fazla kilolu  olanlar

Aşırı sıcağa maruz kalanlar, mevsimlerin sıcak gitmesi, sıcak iklime sahip yerlerde yaşama, aşçılar gibi sıcak ortamda çalışan meslek grupları

Kabızlık: Karın içi basıncının artması varisi tetikler,

Bacaklardaki damarları dışarıdan baskı altına alan çorap ve/veya giysilerin giyilmesi yine damarların geri dönüşünü kısıtlayarak varise ortam hazırlar.

Topuklu ayakkabılar yine baldır kasının çalışmasını engelleyerek varisi uyarır.

Bacaklara alınan darbeler, kazalar, yanıklar, ameliyatlar da varis görülme riskini arttırır.