Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 77
Toplam ziyaretçi sayısı: 387118
Varis nedir, nasıl oluşur ? Varisin Tarihçesi

İnsanlık tarihinde eskiden beri varis bir hastalık olarak tanımlanmıştır. İlk kez M.Ö. 1550 yıllarında Ebers papirüslerinde tanımı yapılmıştır. Cerrahi tedavi Romalılar dönemine kadar uzanmaktadır.  Skleroterapi 1860 lı yıllarda başlanmıştır.Lazerle varis tedavileri ise 1980 li yıllarda başlamıştır. Hipokrat tarafından damar içine bakır tel sokularak ilk damar içi varis tedavisi gerçekleştirilmiş,  Roma askerleri uzun yürüyüşlerden önce bacaklarına ceylan derisinden bandajlar sararak ilk basınç tedavisinin uygulayıcıları olmuştur.

Varisler nedir ve nasıl oluşur?

Toplardamarların genişleyip, kıvrılması, uzayarak bükümlü hale gelmesi ve  cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir.

Bacaklarımızdaki kirli kan, normalde bacak kaslarımızın kasılmasıyla oluşan pompalama sonucu akciğere gönderilir, bu kanın yerçekimiyle tekrar bacaklarımıza geri dönmesine ise bacak toplardamarlarında bulunan bu kapaklar kapanarak engel olurlar.

Bu kapaklar, kalıtımsal ve edinsel bazı faktörler sonucu tahrip olurlarsa, akciğere gönderilen kan yerçekimi etkisiyle geri kaçar (reflü) ve bacak toplardamarlarında birikir.

Yıllar içinde reflünün oluşturduğu basınç artışı nedeniyle bacakta diz altındaki toplardamarlar şişer, genişler ve varisleri oluştururlar. Dolayısıyla variste olayın nedeni toplardamarlardaki kapak yetmezliği, sonucu ise varislerin kendisidir.

Normal kapak                                 Yetmezlikli kapak

Yukarı yöne kan gidiyor                  Kan yukarı değil geriye kaçıyor

Aşağıya kaçış yok                          Bacakta birikip varislere neden oluyor