Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 75
Toplam ziyaretçi sayısı: 387116
Varisin Kaç Tipi Vardır?

**

Kaç tür varis vardır ?

Toplardamar yetmezliği bacaklarımızda büyüklükleri ve cilde yakınlıklarına göre 3 tür varis oluşturur.

Büyük varisler (variköz venler):

Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 4mmden büyük  varislerdir. Olayın nedeni genellikle büyük bir ana yüzeyel toplardamarlardaki kapak yetmezliğidir. Büyük geniş kıvrımlar oluşturan, elle ve gözle kolayca fark edilebilen varislerdir.  Cilt altında seyrettikleri için genellikle derinin rengini değiştirmezler.  Damarın kendine ait yeşilimsi renginin yansıması görülür. Deriden kabarık olup, ayakta durmayla belirginleşirler. Yatıp bacaklar yukarı kaldırıldığında kaybolurlar.

Orta boy varisler (retikülervenler): Ciltten hafif kabarık, mavi-yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişen varislerdir. Genellikle daha küçük bir yüzeyel toplardamardaki kapak yetmezliği sonucu oluşurlar.

Kılcal varisler (spidervenler): Ciltten çıkıntı yapmayan, çapları 1-2mm den küçük olan kırmızı-mor renkli varislerdir. Çok sayıdaki bu varisler genellikle küçük çaplı bir ya da birkaç yüzeyel toplardamardaki kapak yetmezliği sonucu oluşurlar.Telanjiektazi de denilen bu damarlar ciltte yüzeyel yerleşim gösterirler. 1 mm veya daha az çaptadırlar. Elle hissedilmezler. Genellikle kırmızı renklidirler. Bölgesel olarak yıldız şekilli veya örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar olup tüm bacağı sarabilirler...

 Bu tipler her hastada ayrı ayrı olabileceği gibi birkaç çeşit bir arada yani  kombine de olabilirler.