Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 74
Toplam ziyaretçi sayısı: 387115
Varisin Tanı Yöntemleri

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ

Tanı genellikle muayene ile konur. Ancak tedavi yöntemini belirlemek amacıyla Doppler inceleme yapılır. Doppler bir çeşit ultrason olup, herkese rahatça uygulanabilen, yan etkisiz, ağrısız, ilaçsız bir inceleme yöntemidir. Bu incelemeyle damarların çapları, içinden geçen kanın hareketleri, damar içindeki kapakçıkların fonksiyonları ve derin damar hakkında çok değerli bilgilere ulaşılır.

Ultrasonda toplardamar ve içindeki kapakçıklar görülmekte

Neden Tüm Varis Hastaları için Ultrason Yapılmalıdır?

Varis hastalığında kan kaçağı (reflü) sonucu oluşan varislerin çoğu çıplak gözle görülebilir; bunlar buzdağının görünen kısmını oluştururlar. Ancak kapak yetmezliği sonucu varise neden olan damar ya da damarlar, yani olayın esas nedeni çıplak gözle görülemez ya da elle yapılan muayene ile anlaşılamaz. Buzdağının görünmeyen kısmını oluşturan bu damarlar ancak “renkli Doppler ultrasonografi” denen özel bir ultrason cihazıyla görülebilir.


Bu cihazla ayrıca cildin alt kısımlarında yer alan ve çıplak gözle görülemeyen varisler ile bacağın atardamar ve derin toplardamar sistemi de görüntülenebilir. Bu nedenle her varis hastası mutlaka önce renkli Doppler ultrasonografi ile incelenmeli, hastalıklı damarların bir “haritası” çıkarılmalı ve tedavi bu haritaya göre yapılmalıdır.. Kesinlikle tetkik edilmeden varisli hastaya dokunmak doğru değildir.

VENOGRAFİ

Bacak toplardamarlara çekilen renkli filmdir. Variste en önemli olan nokta kaçak olan varisli damarları bulmaktır. Kaçak noktalarını bulmakta en etkili yöntemdir.  Ayrıca daha önceden geçirilmiş derin toplardamarda tıkanıklıklar ve buna bağlı hasarlar varsa bunları da ortaya koymakta çok etkilidir.  Özellikle bayanlarda doğum ve sonrası derin damarlarda tıkanıklıklar olabiliyor ve gözden kaçabiliyor.

Geçmişe ait bulgular bu renkli film de elde ediliyor.

KENDİ TANINIZI KENDİNİZ KOYUN.

Doğru tanı, bacaklardaki sorunun anlaşılmasında ve tedavinin planlanmasında ilk adımdır. Düzenli olarak bacaklarınızı gözleyin. Bacaklarla ilgili ağırlık, şişlik ve yorgunluk yakınmaları günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkıyor ve bacaklarınıza baktığınızda cilt altında belirginleşmiş 4mm den büyük damarlar görünür durumdaysaflebolojiyani toplardamar hastalıkları  konusunda uzmanlaşmış bir doktordan yardım alın. Bunlar yüzeysel venöz yetmezliğe bağlı variköz genişlemeler yani varisli damarlar olabilir