Site Haritası
Ziyaretçi İstatistikleri
Bugünkü ziyaretçi sayısı: 75
Toplam ziyaretçi sayısı: 387116
Venöz Ülserler
  • Toplardamar yetmezlikleri zamanla daha ciddi problemlere yol açabilir. Gün içinde artan bacak basıncıyla önce damar çapı gittikçe artar. Damarı genişletip artan basıncı dengelemeye çalışır. Zamanla bu durum giderek artarak damar dışına sıvı sızmaya başlar ve bacak şişlikleri karşımıza çıkar.
  • Şişilik  kronik venöz yetmezlikte volümü artmış olan sıvının cilt ve ciltaltı dokularda toplanması ve zamanla bu kısımlara çöken proteinin yaptığı bir iz olarak kalıcı şekliyle de görülebilir. Hastalarda ortaya çıkan bu ödem şekli genellikle ilk olarak ayak sırtında başlar ve zaman içinde ayak bileklerine bacak alt kısımlarına ve diz alt ve üst kısımlarına kadar da ilerleyebilir.
  • Ciltteki şekil ve renk değişiklikleri bütün bacakta olabilir, ancak genelde ayak bileklerinin hemen biraz üst kısmında iç ve ön tarafında daha sık rastlanır. Toplardamar hastalığı nedeni ile  ayak bileğinin hemen üst ön tarafında çok artmış olan venöz basınç kanın buradan damar dışına sızmasına neden olur. Bu sızma sonucu kanın şekilli elamanlarından kırmızı hücreler damar dışına çıkarlar. Bu bölgede hayatlarını damar dışında tamamladıktan sonra ölürler ve bunların içindeki hemoglobin dediğimiz kanın oksijen taşıyan maddesi damar dışında serbest kalmış olur. Organizma bu hemoglobini hem ve globin olarak parçalar . Globin yeni imal edilen kan hücrelerinde kullanılmak üzere gerekli yerlere gönderilir . “Hem” yani demir orada kalır. Koyu renk değişiklikleri ve bunları takiben varis ülserleri yani varis yaralarının oluşması başlamış olur.

 

1- Varis yarası  işaretli olan perforan damarda ciddi yetmezlik     2- Varis yarasının kapanmış hali  lokal ile perforan ven ligasyonu

                                                                                                                      sonrası

3- Ciddi safenofemoral yetmezliğe bağlı varis ülseri                       4- Varisin başlangıç safhası

 

5- Tedavi edilmekte olan varis yarası                                               6- Tedavi öncesi varis yarası

 

7-Tedaviden 1 yıl sonraki varis yarası

8- Varis ülser başlangıcı

9- Varisli damarlardan dışarı çıkan sıvının cilt altını yakması sonucu oluşan ilt leyonları

10- İyileşmiş varis yarası